Střešní krytina se stejně jako ostatní části domu v průběhu let neustále vyvíjí. Lidé už měli nad hlavou snad naprosto vše. Od přírodních došků, které se vyráběly ze slámy, přes plasty, plech, až k betonu.
Myslíte, že je betonová krytina příliš těžká a že by mohla taková střecha poničit váš krov? Není se čeho obávat. Střešní krytina tvoří jen malou část z celkového zatížení střechy. Více důležité jsou hodnoty zatížení střešní konstrukce vlivem větru a sněhu.
§ Betonová krytina má určitě jednu nespornou výhodu oproti taškám keramickým nebo jiné střešní krytině.
§ Současné počasí nám přináší nejedno nepříjemné překvapení v podobě častých bouří, silných větrů a krup.
§ Beton přeci vydrží vše.
Betonové tašky jsou i cenově mnohem přijatelnější, protože je jejich výroba jednodušší. Tato krytina je pevná, trvanlivá a mrazuvzdorná. Pevnost betonu se během času ještě zvyšuje. Životnost střechy neurčuje jen samotná krytina, ale řešení celého střešního systému.
Ne všude se beton hodí
Velice důležité kritérium při volbě střešní krytiny je sklon střechy. Pokud je příliš nízký, bude na střeše zůstávat voda a sníh. A to může právě způsobit různé komplikace.
– Betonovou tašku lze použít i u střech s nižším sklonem.
– V tom případě je ale nutné některé z doplňkových opatření.
Většinou půjde o celoplošné bednění nebo slepení pásů střešní fólie v místě přesahů. Pokud jste majitelem domu, která má střechu s velice nízkým sklonem, bude bezpečnější vytvořit takzvané vodotěsné podstřeší. To ale většinou celou realizaci dost prodraží. Jestliže majitel domu uvažuje o betonové střešní krytině a není si zcela jist výsledkem a možnými problémy, určitě by měl uvažovat o pozvání odborníka, který vypracuje důkladný statický posudek. Jestliže statik vše schválí, můžete se spolehnout, že vaše střecha vydrží s betonovými taškami dalších třicet až padesát let.