Příprava na rodičovství a otázky spojené s péčí o novorozeného potomka s sebou přinášejí kromě radost také stres a tlak okolí – zvládnu všechno perfektně? Novopečené maminky potom hledají odpovědi na své otázky v odborných knihách, na internetu i u zkušenějších maminek. Jak se však vyznat v přístupech k rodičovství a najít si ten svůj ideální? Řiďte se hlavně srdcem! Zde je několik pojmů a přístupů, o kterých se dnes hodně mluví.
1. Kontaktní rodičovství
Pokud spíte se svým miláčkem v posteli, protože je to pro vás pohodlnější, nebo pokud ho místo kočárku nosíte v šátku, praktikujete kontaktní rodičovství. Ale není to jen o tom. Základem je přijmout své miminko takové, jaké je a porozumět jeho potřebám. A začít se připravovat na mateřství už v těhotenství. Změny, které jsou s tím spojené, přijímat s radostí a ne je „léčit“. Stejně jako fyzický kontakt je důležitý i ten psychický. Řiďte se svými city a potřebami svého miminka. Příroda už vám napoví, co dělat.
2. Domácí porod
Další z pojmů, které budí rozpaky a kontroverzi. Přitom jde o přirozený proces, který praktikovali lidé odjakživa. Dnešní domácí porody navíc mají velmi striktní pravidla. Povoleny jsou pouze ženám, u kterých se předpokládá přirozený porod bez komplikací a mají pro to fyzické i psychické předpoklady. Těhotná žena se na domácí porod připravuje spolu s porodní asistentkou, která musí být zkušená, empatická a musí umět rozpoznat, kdy přicházejí komplikace. Při jakýchkoliv komplikacích se volá lékař nebo se žena převáží do porodnice. Porod je přirozený, pokud nejsou podávány vůbec žádné léky, což je porodnici nemyslitelné. Cílem je dát ženě i miminku klid a pohodlí, vytvořit přirozené a příjemné prostředí při příchodu na svět.
3. Kojení versus umělé mléko
Zde panuje opačná situace než u předchozích dvou bodů. Kojení je dnes na všech frontách propagováno, a je to bez diskuze nejlepší způsob výživy miminek. Moc se však nemluví o výhodách kojení pro matky, přitom matka je středobodem vesmíru dítěte. U žen, které nějakou dobu kojily (alespoň několik měsíců), se v menší míře vyskytují zdravotní problémy a nemoci, jako je rakovina, osteoporóza, cukrovka, problémy s křečovými žilami i nadváha.
4. Tvrdá výchova
Je pochopitelné, že každý chce mít slušně vychované dítě. Tváří v tvář svému milovanému potomkovi je však mnohem těžší najít tu správnou cestu, jak dítěti vštípit zásady slušného chování. Nemusíte se toho však bát, pokud máte vy sami zdravý přístup k rodině a k životu. Pro dítě je hlavní zázemí a láska ze strany rodiny. Nemá potom důvod bouřit se, utíkat a dělat problémy. Co se týče našich nejmenších, vězte, že do jednoho roku věku nemá smysl ani efekt dítě vychovávat. Hlavní je dát mu lásku a pocit bezpečí.