Úplně první Paralympijské hry se uskutečnily již v roce 1948. Odstartovaly je slavné Stoke-mandevillské závody vozíčkářů ve Velké Británii. Už v roce 1952 potvrdilo účast 130 sportovců s tělesným postižením. Dva měsíce po skončení olympiády v Římě proběhly mezinárodní hry. Které později dostaly název Paralympijské. Vzápětí je založena Mezinárodní sportovní organizace pro zdravotně postižené. Díky čemuž se už v roce 1978 na Paralympijských hrách v Torontu objevují i sportovci po amputaci končetin.
Jedním ze sportů, který byl zařazen do programu Paralympiády hned v roce 1960, je plavání. Soutěží se ve volném stylu, znaku, prsou, motýlku a polohovém závodě. Plavci jsou před závodem rozděleni na základě funkční klasifikace. Jachting byl zařazen na program nejdříve jako ukázkový sport. V roce 1966 v Atlantě. Pro tento sport zaručí kvalifikaci čtyři klíčové schopnosti. Rovnováha, mobilita, dobrá funkce ruky a zraková kontrola. Soutěž je rozdělena do tří tříd. Jednomístné a trojmístné plachetnice zvládá většina přihlášených sportovce. Dvojmístné jsou určeny všem ze závažným postižením. Vzpírání je otevřeno závodníkům nejen s poškozením míchy, ale i s amputacemi dolních končetin. Od roku 2000 se této disciplíny zúčastňují i ženy. Tenis na vozíku je na programu od roku 1992. Pravidla této hry jsou srovnatelná s těmi, která panují u hráčů bez postižení. Hrají se singly i dubly a vítězem se stává ten, který zvítězí ve dvou setech. Volejbal v sedě se hraje od roku 1980. Ve dvou kategoriích. Jak mužů tak i žen. S šesti hráči v týmu. Menší hřiště s nižší sítí umožňuje hru rychlejší, než na jakou jsme zvyklí u volejbalu klasického.
Vítězné je družstvo, které vyhraje 3 sety z 5. Ozvučený míč je hlavní atribut pro zrakově postižené, kteří si zamilovali fotbal. Padesáti minutová hra pro dva týmy o pěti hráčích. Kdy jediným vidícím je brankář. Který může spoluhráčům slovně pomáhat s orientací. Pravidla opět vycházejí z těch klasických, akorát velikost hřiště bývá menší. Sportů, které mohou tělesně postižení sportovci předvést na paralympiádě, neustále přibývá. Ať už je to cyklistika, kterou začali jako první provozovat nevidomí. Atletika, kde vedle klasického běhu, skokanských a vrhačských disciplín, přibyl i pětiboj. Který vyžaduje nejen dokonalé soustředění, ale i kus odvahy. Na vozíku se v současné době hraje rovněž basketbal. Hrají ho rovněž ženy i muži. Veslování, šerm či rugby na vozíku, stolní tenis, sportovní střelba, lukostřelba, jezdectví či judo. Ve všech těchto disciplínách rádi vítězí tělesně postižení sportovci na Paralympiádě.