Mořské řasy se objevily na našem stole teprve nedávno. Nejsme sice přímořským národem, ale jejich spotřeba začala strmě stoupat hlavně v průběhu posledních deseti let. Jedním z důvodů, proč je konzumujeme, je organický jód, který je dobře vstřebatelný a pro náš organismus využitelný.
Není jód jako jód
Vědecké týmy, které se zabývají výživou, již před mnoha lety doporučily obohacovat jódem kuchyňskou sůl. To je však příliš jednostranný pohled na věc, zjednodušený a zkreslený. Měli bychom si uvědomit, že jód je velmi důležitý prvek pro lidský organismus, ale jeho využití závisí na dalších okolnostech. Především na dostatečném množství žaludeční kyseliny HCl, na vitamínu D (D3) a také na přísunu selenu a hořčíku. V současné stravě je bohužel deficitní právě hořčík, mnoho lidí navíc tráví většinu času v zaměstnání v uzavřených místnostech bez vystavování se slunečním paprskům a také množství selenu v jídelníčku není dostatečné, zvláště u fastfoodu. Selen obsahují hlavně ořechy a olejnatá semena, a pokud nemáme dostatek „déčka ze slunce“, měli bychom jej také doplňovat. Většina z nás však příliš oříškům neholduje, a to je velká chyba.
Ohledně jódu také záleží na tom, v jaké podobě jej konzumujeme. Nejlépe je na tom organická forma, v ideálním případě mořské řasy Kelp. Na trhu se prodávají buď pod tímto názvem, nebo jako chaluha bublinatá tablety https://www.nakliceno.cz/kelpa/kelp-bio-180-tablet/.
Řasu Kelp lze doporučit i pro řadu dalších významných prvků, které bychom do naší výživy měli zařadit. Je to především vápník, hořčík, fosfor, železo, mangan, měď, selen a některé další. Minerálů a stopových prvků se zde nachází zhruba o jednu pětinu více, než v běžné suchozemské zelenině a ovoci. Dále bychom mohli vyzdvihnout antioxidanty, vitamín E, vitamín C, provitamín A, vitamíny skupiny B, alginát, který na sebe váže těžké kovy, a také dostatek vlákniny, podporující správné vyměšování a práci střev.