Sociální služba je činnost zajišťující především pomoc či podporu fyzickým osobám v sociálně nevýhodné situaci. Účelem je zejména snížení zdravotních i sociálních rizik uživatelů sociální služby, rozvíjení dovedností uživatelů sociální služby a celkové zlepšení či minimálně zachování soběstačnosti sociálně slabších jedinců.
Poskytnutí sociálních služeb má tři základní formy. První je terénní, kdy sociální služba je uživateli poskytnuta u něj doma. Druhou variantou je ambulantní, kdy uživatel dochází do konkrétního zařízení, kde jsou mu poskytnuty sociální služby. Poslední alternativou je pobytová, kdy uživatel bydlí v zařízení, kde jsou mu poskytovány sociální služby, jedná se například o domov pro seniory.
Zásadní tři druhy sociálních služeb
Sociální poradenství, které se dále dělí na základní sociální poradenství a odborné poradenství. Záměrem sociálního poradenství je poskytnutí potřebných informací, které efektivně přispívají k řešení aktuální nepříznivé sociální situace. Všichni poskytovatelé sociálních služeb jsou povinni ze zákona poskytnout základní sociální poradenství. A to bez ohledu na to, kdo o pomoc požádá.
Odborné sociální poradenství je prostřednictvím specializovaných poraden, kde se řeší problematika domácího násilí apod.
Služby sociální péče se orientují na pomoc lidem, pro jejich zajištění fyzické i psychické soběstačnosti. K zajištění poskytnutí sociálních služeb lze využít příspěvek na péči.
Služba sociální prevence je zaměřena na různé jevy a okolnosti, které mohou vést až k samotnému sociálnímu vyloučení osob. A nejedná se o neschopnost pečovat o sebe z důvodu věku či zdravotního stavu. Zde je orientace směřována zejména na sociálně negativní jevy, jako je například kriminalita, užívání návykových látek apod.
Jak zjistit, která sociální služba je nejvhodnější?
Zjistit tento fakt lze hned několika způsoby. Obcím a krajům je dána ze zákona povinnost zajišťovat dostupnost potřebných informací ohledně možnosti a způsobu poskytnutí sociálních služeb na daném území a zajistit kontakt mezi poskytovatelem sociální služby a žadatelem. V České republice je rozsáhlá síť poraden s různým zaměřením v rámci pomoci. Každý jedinec sám rozhoduje, kterou službu chce využít či zda je bude kombinovat.