Šípkové keře bývaly součástí našich zahrad a některých parků, ale vzhledem k tomu, že se rychle množí, je mnozí lidé začali likvidovat a nahrazovat okrasnými rostlinami a jehličnany. Přitom se jedná o jeden z nejzdravějších plodů vůbec, který býval v dávných dobách opěrným pilířem lidového léčitelství.
Položte sami sobě otázku: Co uděláte, když vás bolí v krku, jste nachlazení a vnímáte, že na „vás něco leze“? Sáhnete po rychlém a účinném přípravku z lékárny (samozřejmě ne každý to udělá, ale mnoho lidí ano). Přitom šípkový čaj je mnohdy lepší přípravek, nežli ty syntetické. Působí totiž tzv. synergicky – na více frontách v našem těle, svou komplexností a vyvážeností jednotlivých složek.
A co v něm najdete?
Obrovské množství vitamínu C a provitamínu A, šípek je množstvím vitamínu C srovnatelný s rakytníkem. Z minerálů je zde bohatě zastoupena měď, železo (důležité pro krvetvorbu) a dále hořčík, vápník a zinek.
Čistá příroda Tádžikistánu
Tádžikistán je hornatá asijská země, jedna z bývalých republik Sovětského svazu. Tamní klimatické podmínky umožňují pěstovat ovoce a zeleninu na kvalitativně velmi vysoké úrovni, přispívá k tomu délka slunečního svitu, optimální teploty a vlhkost vzduchu a samozřejmě i velmi čisté prostředí, nezasažené průmyslem a jeho odpadními produkty.
Z Tádžikistánu se k nám dováží sušené meruňky, jablka, a dokonce i plody morušovníku a růže šípkové. Výhodou sušených šípků (celých plodů) je jejich nízká cena, resp. velmi dobrý poměr ceny a výkonu, psáno v obecné hantýrce spotřebního zboží.
Můžete z nich připravovat čajový odvar, a to velmi snadno: malou hrst šípků OILSEED SERVIS s.r.o. namočíte do vlažné vody a necháte louhovat přes noc. Ráno z této vody připravíte první odvar (stačí přivést vodu k varu). Z těchto plodů si pak můžete průběhu dne připravit ještě dva odvary (už bez louhování vody přes noc).