Na některé druhy živočichů v naší přírodě narazíte jen stěží. K situaci přispívá nešetrné zasahování do přírody. Abychom alespoň trochu zabránili úbytku některých druhů, neměli bychom při zřizování zahrady zapomenout na drobné živočichy. Ideální bude vybudování permakulturní zahrady. Cílem permakulturních zahrad je zachování co nejpřirozenějšího prostředí. Na těchto ekologicky příznivých zahradách není žádoucí použití chemických prostředků jinak zapříčiníme úhyn živočichů. Pokud je nutné ošetření rostlin měli bychom vždy používat ekologické prostředky, které životní prostor nenaruší. Důležité je nastolení rovnováhy.
Před vybudováním permakulturní zahrady bychom se měli zamyslet nad potřebami rostlin a živočichů, kterým chceme poskytnout prostor pro žití. Rostliny i živočichové by na takové zahradě měli fungovat v symbióze. Nemusíte se obávat, že zahrada v ekologickém stylu nebude skýtat dostatek barev a rozmanitost rostlin. Mezi polním a lučním kvítím naleznete plno barevných odrůd rostlin. Jasně červené kohoutky a vlčí máky, modré ostrožky stračky nebo kopretiny. Zahradu vám ozdobí i barevné květy pivoněk nebo kosatců. Ideálním úkrytem pro drobné živočichy jsou živé ploty. Dřeviny v živém plotu vám nejen nahradí oplocení, ale bude fungovat jako zástěna před zvídavými pohled i filtr prachu a hluku.
Na výběr je nepřeberné množství druhů se zajímavě zbarvenými listy nebo jedlými plody. Keře s jedlými plody neoceníte pouze vy. Vděčné vám bude i ptactvo, které bude mít v zimě zdroj potravy. Vybírejte takové druhy, které vytváří hustou kompaktní stěnu. V ekologické zahradě to nepřehánějte s přílišným odplevelováním. Vhodné není pálení organického odpadu. Máte-li na zahradě přírodní jezírko nepoužívejte k ošetření vody chemikálie. Některé části zahrady nechte neupravené. Skrýše ocení zvlášť ježci.